Jak przygotować podłoże pod garaż blaszany?

jak przygotować podłoże pod garaż blaszany?

Wysłany dnia: kwi 27, 2022

Kategorie: Baza wiedzy

Autor Kar Stal

Garaż blaszany ma wiele zalet. Jest tani i lekki, a jego montaż jest szybki. Znakomicie sprawdza się jako schronienie na mały samochód, motor, skuter czy rowery, a także jako schowek na działce. Ważne jest jednak, by postawić ten obiekt na stabilnym podłożu i dobrze go zabezpieczyć. Podłoże można zaś przygotować na kilka sposobów.

Jak przygotować podłoże pod garaż blaszany – wybór metody

W garażu blaszanym można przechowywać nie tylko auto, ale i inne pojazdy, maszyny, sprzęty, urządzenia i narzędzia. Postoi tu zarówno samochód, jak i motor, rower, kosiarka, wózek lub taczka. Znajdzie się miejsce na półki, szafki, meble ogrodowe oraz na grabie, motyki, nożyce, piłę – wszystko, co może się przydać na posesji. Stosunkowo niski koszt garażu blaszanego, uniwersalność i łatwość jego montażu sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się postawić u siebie tego rodzaju obiekt.

Zamówienie gotowej konstrukcji to jednak za mało, by móc od razu cieszyć się jej użytkowaniem. Garaże blaszane powinny mieć odpowiednio przygotowane podłoże, więc najpierw należy dostosować teren pod ten obiekt. Musi on stać na wyrównanej i wypoziomowanej powierzchni. Przy źle przygotowanym podłożu korzystanie z garażu będzie problematyczne. Kłopot może sprawić choćby zamykanie bramy. Podłoże pod garaż blaszany można przygotować, wykorzystując różne metody. Wybór najlepszego rozwiązania zależy od kilku czynników, a kluczowy jest sposób użytkowania garażu.

Jeśli ma tu być przechowywany samochód, lepiej zdecydować się na solidniejsze podłoże pod blaszak, np. wylewkę. Jeśli ma to być miejsce użytkowe, które zarazem pełni rolę schowka na meble ogrodowe oraz urządzenia takie jak kosiarki czy rowery, wystarczy fundament lub kostka brukowa pod garaż blaszany. Jeśli obiekt ten ma stanąć tymczasowo (np. przed wybudowaniem domu lub postawieniem murowanego garażu), liczą się dla nas koszty lub z innych względów nie chcemy trwale zmieniać charakteru części działki, jako podbudowa pod garaż blaszany wystarczą bloczki betonowe lub nawet zwykłe deski.

Wstępne przygotowanie terenu pod garaż blaszany

Pierwszym krokiem jest wyznaczenie miejsca pod garaż. Kiedy już je wybierzemy, teren należy odpowiednio przygotować. Jeśli obszar ten jest zadrzewiony lub pokryty krzakami, konieczne jest usunięcie roślin, a także darni trawy. Podłoże pod blaszak musi zostać wyrównane. Trzeba je również wypoziomować, zwłaszcza jeśli garaż ma znaleźć się na bloczkach betonowych czy słupach fundamentowych. Może też być konieczne utwardzenie terenu pod garaż blaszany.

Jak duży obszar należy zagospodarować? Minimum stanowią oczywiście wymiary samego garażu. Do tego trzeba doliczyć przynajmniej po kilkanaście centymetrów z każdej strony, co pozwoli na solidny montaż oraz zagwarantuje stabilność konstrukcji. Jeśli zatem mamy garaż 3x5 m, to warto, aby teren przeznaczony pod ten obiekt zajmował powierzchnię co najmniej 3 m 20 cm na 5 m 20 cm (po 10 cm z każdej strony, które można uznać za absolutne minimum). Trzeba przy tym dobrze wymierzyć przekątne, by garaż został równo ustawiony.

Po wstępnym przygotowaniu terenu, można zająć się stworzeniem właściwej podbudowy pod garaż blaszany. Może ona powstać jako:

  • wylewka pod garaż blaszany,
  • fundament pod garaż blaszany,
  • słupy fundamentowe pod garaż blaszany,
  • kostka brukowa pod garaż blaszany,
  • płyty chodnikowe pod garaż blaszany,
  • betonowe bloczki pod garaż blaszany.

Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy (w kwestii kosztów, robocizny, stabilności, estetyki, etc.).

podłoże pod garaż blaszany

Wylewka pod garaż blaszany

Wylewka betonowa pod garaż blaszany to najlepsze rozwiązanie, gdy miejsce to ma służyć jako schronienie dla samochodu. To pozwoli na stabilny montaż konstrukcji, a betonowe podłoże zapewni odpowiednie warunki do przechowywania auta.

Najczęściej grubość wylewki pod garaż blaszany to około 10-15 cm. To oznacza konieczność wykopania dołu o głębokości około 20 cm, a następnie umieszczenia w nim drewnianego szalunku oraz podsypki z kruszywa. Może do tego celu posłużyć żwir, kamień oraz gruz. Ważne, by kruszywo było gruboziarniste i dobrze ubite. To pozwoli uchronić beton przed uszkodzeniami, np. pękaniem w wyniku rozprężania zamarzniętej wody podchodzącej pod wylewkę zimą. Na koniec na gotową podsypkę można wylać beton, a następnie należy odczekać aż wyschnie. Zazwyczaj już po około 2-3 dniach beton tężeje do tego stopnia, że można oderwać szalunek. Wylewka betonowa pod garaż blaszany może być wykonana już po ustawieniu konstrukcji. Ważne jednak, aby nie zatapiać jej w betonie. Dzięki temu w razie potrzeby można zmienić ustawienie garażu. Ma to szczególne znaczenie, gdy decydujemy się na garaż z bramą uchylną.

Koszt wylewki pod garaż zależy przede wszystkim od wielkości obiektu, kosztów materiału, a także kosztów robocizny czy wynajmu maszyn budowlanych. Można kupić gotowy beton. Można też przygotować wylewkę we własnym zakresie, o ile ma się do tego odpowiednie narzędzia i wiedzę, jak to zrobić. Na to ile kosztuje wylewka pod garaż trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ale można założyć, że będzie to wydatek przynajmniej kilkuset złotych.

Podłoże pod garaż blaszany z bloczków betonowych

W przypadku bloczków betonowych mamy do czynienia z rozwiązaniem zdecydowanie tańszym, łatwym w montażu, choć jednocześnie mniej stabilnym i bardziej tymczasowym. Dlatego bloczki betonowe pod garaż blaszany zaleca się w sytuacjach, gdy garaż ma służyć jedynie przez pewien okres (na przykład jako garaż na budowę) lub gdy ma pełnić rolę zwykłego schowka.

Bloczki betonowe można kupić w sklepach budowlanych. Są one umieszczane po obwodzie konstrukcji w liczbie przynajmniej 6 sztuk we wcześniej wykopanych dołkach – na rogach i po jednym na środku dłuższej ściany. Jeśli w garażu będzie przechowywany samochód, pod bramą wjazdową można umieścić bloczki na całej jej długości. Dzięki temu nie będzie ryzyka, że dolny profil bramy będzie się wyginał. Bloczki powinny nieco wystawać ponad poziom gruntu. Niezwykle ważne jest, by w odpowiedni sposób je wypoziomować. Blaszak zostanie do nich przytwierdzony kotwami.

Fundament pod garaż blaszany

Alternatywą dla wyżej wymienionych metod jest fundament pod blaszak. Do tematu można podejść na dwa sposoby. Można albo wykonać fundament obwodowy (o szerokości około 25 cm), albo zastosować słupy fundamentowe. W pierwszym wypadku należy wykopać dołek po obwodzie garażu. Natomiast słupy fundamentowe umieszcza się na tej samej zasadzie, co bloczki betonowe – na rogach garażu oraz na środku dłuższych ścian. W obu wypadku pomocny będzie szalunek, którym w przypadku słupów mogą np. rury PCV. Dołki można wykonać przy pomocy ręcznego świdra. Natomiast głębokość fundamentów zależy od poziomu wód gruntowych. Oba rozwiązania są tańsze niż wylewka, ale zarazem bardziej pracochłonne niż postawienie bloczków. Jednocześnie oferują większą stabilność garażu.

Kostka brukowa lub płytki chodnikowe pod garaż blaszany

Kolejna metoda zakłada wykorzystanie kostki brukowej. Jej zalety to cena i estetyka, a choć nie jest równie wytrzymała jak beton, to zapewnia dobrą izolację termiczną i jest dość funkcjonalna, by garaż spełniał swoją rolę. Pod kostkę należy jednak odpowiednio przygotować podłoże, więc jest bardziej pracochłonna. Tak jak w przypadku wylewki należy wykopać dół o nieco większej powierzchni niż planowany garaż. Dno wypełnia się warstwą piasku. Standardowo powinno być to 10 cm, ale wiele zależy tu od wilgotności gleby. Na podmokłych terenach warstwa piasku powinna być odpowiednio grubsza. Kolejna warstwa to kruszywo, którym może być tłuczeń, żwir, żużel, grys, a nawet żwir zmieszany z piaskiem. Należy pamiętać o dobrym utwardzeniu obu warstw. Dopiero na nich układa się kostkę brukową w taki sposób, by wystawała nieco ponad poziom gruntu.

kostka brukowa pod garaż blaszany

Jedna rzecz jest tu jednak istotna i należy o niej pamiętać – kotwienie garażu do kostki brukowej nie jest najlepszy pomysłem. Po pierwsze, kostka podczas wiercenia otworów może pękać. Po drugie, nie gwarantuje stabilności i bezpieczeństwa konstrukcji, zwłaszcza przy silniejszym wietrze. Dlatego i tak w newralgicznych punktach (na rogach i na środkach najdłuższych ścian) warto umieścić betonowe bloczki, trelinkę lub zastosować wylewkę i to do tych elementów należy przytwierdzać garaż blaszany.

Jeszcze innym rozwiązaniem są płyty chodnikowe. To o tyle komfortowe rozwiązanie, że nie wymaga ono dodatkowych prac. Wystarczy wstępne przygotowanie podłoża pod garaż blaszany. Płyty nie muszą być wkopywane w ziemię. Wystarczy je ustawić po obrysie obiektu, pamiętając o ich dobrym wypoziomowaniu. Płyty chodnikowe pod garaż blaszany zapewnią konstrukcji odpowiednią stabilność.

Montaż garażu blaszanego na gotowym podłożu

Podłoże pod garaż blaszany należy przygotować przed złożeniem zamówienia. Konstrukcja jest transportowana do nowego właściciela, a następnie ustawiana na wyznaczonym terenie. Do podłoża przytwierdza się ją za pomocą kotew trzpieniowych. Dobre mocowanie ma duże znaczenie, gdyż garaż blaszany jest lekki. Silny wiatr stanowi dla niego zagrożenie. Mocniejszy podmuch może poderwać źle zabezpieczony garaż.

Poprawne przygotowanie podłoża pod garaż blaszany pozwala także uniknąć problemów z montażem. Na wypoziomowanym podłożu nie będzie kłopotów z zamykaniem się bramy. Garaż będzie funkcjonalny i w pełni sprawdzi się w swojej roli. Dlatego warto dobrze się zastanowić, czy lepsza będzie wylewka, czy może kostka brukowa, czy jednak bloczki betonowe lub słupy fundamentowe. Każdy z tych rodzajów podbudowy pod garaż ma swoje wady i zalety. Trzeba zatem dobrać odpowiednie rozwiązanie do naszych potrzeb.